Kumar Kağıtları – İskambil Kartlarını Anlamları

iskambil kartlarına kumar kağıtları da denmektedir. Kartların ilk nerede ve ne zaman ortaya çıktığı bilinmemektedir. Tarihçilerin aktardığına göre 7, yy ve 10. yy arasında Çin’de ortaya çıkmış ve 13. yy’da Marco Polo tarafından Avrupa’ya getirilmiştir. Bazı tarihçiler tarafından Hindistan’da veya Arabistan’da da ortaya çıktığı söylenmiştir. İskambil kartlarını günümüzdeki özelliğini ulaşması 14. yy Fransa’sında gerçekleşmiştir. Hatta pek çok kumar oyununun mimarı Fransızlardır. 

Kumar Kağıtları
Kumar Kağıtları

Kumar Kağıtları – İskambil Destesi

52 karttan oluşan bir destedir. Kartları kendi içerisinde 4 simgeden oluşmaktadır. 4 farklı simgeye ait 13 farklı karttan oluşmakta. As, Papaz, kız, vale kartları yanında 10 ile 2 arasındaki sayılar bulunmaktadır. Kartların simgeleri genel olarak tarot kartlarından etkilenmiştir. Lakin oluşmasına ve üstünlük sıralaması Fransızlardan gelmektedir. Kart simgelerinin anlamından birazdan bahsedeceğiz. Ayrıca kartlar üzerinde bulunan simgeler ise şunlardır:

  • Maça
  • Kupa 
  • Kara 
  • Sinek

İskambil Kartlarının Anlamları

İskambil kartları üzerinden kurulu oyunlar ilk çıktıkları zamandan beri ilgi görmüştür. Kartları üzerinden kurulu onlarca farklı oyun bulunmaktadır. Kartların gelişimi Fransa’da olduğundan dolayı dönemim sınıf farklılıkları da yansımıştır. Her simge bir sınıfı temsil etmektedir. 

Sinek Simgesi

Simgesi yonca yaprağıdır. Temsil ettiği sınıf ise köylülerdir. Köylüler, işçi sınıfını temsil eden bir karttır. Elementi ise ateştir. Toplumun en alt sınıfını temsil ettiğinden dolayı da simgeler arasındaki en değersizidir.

Maça Simgesi

14. yy Fransız mızrak ucu simgesidir. Orduyu temsil etmektedir. Elementi ise havadır. En değerli ikinci karttır. 

Kupa Simgesi

Simgesi kalptir. Asil sınıfı temsil etmektedir. Ayrıca kiliseyi de temsil ettiği söylenmekte. Elementi topraktır. Arkadaşlık ve aşk kartı olarak da bilinmektedir. En değerli karttır. En değerli karttır.

Karo Simgesi

Orta sınıfı temsil etmektedir. Elementi topraktır. Sinekten sonra en değersiz kart ve sınıftır.

Sonuç olarak iskambil kartları üzerinden kurulu yüzlerce farklı oyun bulunmaktadır. Kumar siteleri ve kumar oyunları hakkında güncel bilgiler paylaşmaktayız. Bizleri takip ederek güvenilir ve güncel bilgilere ulaşabilirsiniz. Ayrıca gerçek kumar  hizmetine ulaşabileceğiniz siteleri sizleri beklemekte.

 

 

Yorum yapın